A BME FIEK innovációmenedzsmenttel és inkubációval foglalkozó csoportja, a BME U[S]3 június 12-én mintegy 110 fő részvételével rendezte meg a BME U[S]3 AI Pitch Competition versenyét. A döntőbe jutott 12 projektet egy öttagú zsűri hallgatta meg és segítette kérdéseivel, majd hosszas mérlegelés után 3 kategóriában nevezett meg győztest, és egy különdíjat is kiosztott.
A “Startup + SME” kategória győztese, a Fishee.
A BME és a Corvinus Egyetem hallgatói által alapított 5 fős startup csapat innovatív hardverötlete egy “okos kapásjelző”, amelyhez egy AI megközelítésű telefonos applikációt is fejlesztenek a hobbijukért világszerte komoly anyagi terheket is vállaló horgász közösség számára. A koncepciót bemutató Váradi Tamás előadásából megtudhattuk, hogy a termékük legfontosabb telefonos funkciója az egyedi kapásjelzőhang, a sátrában alvó horgász távoli ébresztése, a fals kapások kiszűrése és a fogási, valamint időjárási statisztika alapú “hova és mikor menjünk horgászni” javaslattevő rendszer.
Az “R&D” kategória győztese, az EVA VIsion.
A vakoknak és gyengénlátóknak szánt eszköz ötlete néhány éve fogalmazódott meg az ötletgazda, Imre Krisztián fejében, aki újító megközelítésével korábban már az Európai Unió “Év Innovátora” díjat is megszerezte. Egy ilyen komplex termék és AI alapú tájékozódást segítő és veszélyelhárító szolgáltatás kifejlesztése nem lehetséges megfelelő, tudományos kompetenciákat felvonultató alapító és fejlesztő csapat nélkül, amit Krisztián is felismert, és ezért tudatosan kereste az akadémiai világ segítségét. A nyeremény egy része, hogy a szervező BME U[S]3 az egyetemi világban még jelentős újításnak számító “stúdió modell” keretében minden szervezeti és kapcsolati segítséget megad az alapítóknak a fejlesztéshez szükséges csapat felépítésében és a fejlesztéshez szükséges tőke bevonásában.
Az “Idea phase” kategória győztese, a Grape AI
A több generációs családi szőlészetből érkezett Pintér Róbert ötlete és a pitch előadása egyaránt a hitelességével és a szakmája iránti elkötelezettségével nyerte el a zsűri támogatását. Az ötlet kidolgozásában és a megelőző, szőlészeti és növényvédelmi szakembereket is megszólító ötletvalidáló piackutatásban egy további négy főből álló társalapító csapat segítette az elmúlt 10 hónapban az ötletgazda munkáját. A tervezett szolgáltatás drónok segítségével monitorozza a termőterületeket, hogy időben értesíteni tudja a borászokat a kezdődő növénybetegségekről, megakadályozva ezzel a túl kései felismerés eredményeként keletkező jelentős károkat. A GrapeAI a fertőzéseket konvolúciós neurális hálózat segítségével azonosítja, és így lehetőséget teremt arra, hogy a jelenlegi, prevencióra épülő növényvédelem inkább célzott beavatkozású legyen, ilyen formán csökkentve a termőterületekre eső vegyszernyomást.